Kérdések és válaszok

Milyen gyógyszereket fogadunk el a bölcsődében?

A bölcsődébe csak egészséges gyermek hozható. A közösség egészsége érdekében lázas, antibiotikumot szedő, vagy fertőzésre gyanús gyermek nem látogathatja az intézményt.

Egyes nem fertőző (asztma, anyagcserezavar stb.) betegségben szenvedő gyerekeknek előzetes megbeszélés alapján behozható a szakorvos által előírt gyógyszer.

Napi négyszeri étkezést (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna) biztosítunk. Ételeink az óvoda főzőkonyhájában készülnek, figyelembe véve az egészséges, korosztályra jellemző tápanyagigényeket, az idényzöldségek, gyümölcsök felhasználását. Ebédre heti 3-4 alkalommal főzeléket kapunk változatos feltétekkel. Reggelire, uzsonnára különféle kenyereket, péksüteményeket kínálunk felvágottakkal, zöldség- és húskrémekkel, idényzöldségekkel kiegészítve. Tízóraira gyümölcsleveket, gyümölcsöket és/vagy zöldségeket kínálunk.

Igen, lehetőség van behozni a cumit, tároló dobozzal, névvel ellátva, valamint „alvókát”.

A beszoktatás ideje alatt, de az azt követő időszakban is ajánlott ezeknek a tárgyaknak az ottléte, hiszen ez egy „darabka otthonról”, ami megnyugtatja, biztonságérzetet adhat a gyerekeknek az új környezetben.

Napi 3 alkalommal (reggeli után, ebéd előtt, alvás után) a fürdőszoba-használat alkalmával cserélünk pelenkát, illetve napközben szükség szerint. Így minimum 3-4 darab szükséges naponta. Lehetőség van több pelenkát is tárolni jellel ellátott szekrényekben, ezért nem szükséges naponta hozni.

A gyermek számára célszerű a kényelmes, önállóságot elősegítő ruházat és a könnyen ki-be csatolható, megfelelő méretű lábbeli biztosítása. Két garnitúra váltóruha jó, ha van a szekrényében, valamint nagyon fontos az időjárásnak megfelelő udvari ruházat.

A gyermekeket uzsonna után, 15:00-tól tudják hazavinni, de előzetes megbeszélés után más időpontban is lehetőség van a hazaadásra.

Bölcsődénk reggel 6:30-tól tart nyitva. A gyermekátvétel a reggeli alatt, 8:00-8:30 között szünetel, ezáltal biztosítva a gyermekek nyugodt étkezését. Kérjük, hogy ezt figyelembe véve 8 óra előtt, vagy 8:30 után érkezzenek!

Természetesen. Ebben az estben édesanyát megkérjük, hogy törekedjen arra, hogy a beszoktatás megkezdése előtt néhány héttel állítsa be a szoptatási időpontokat arra az időszakra, amikor a gyermekkel otthon tartózkodnak (pl. reggel, este). Ez nagyban segíti a gyermek adaptációját a bölcsődei környezethez.

A bölcsődébe járó gyermekek nevelését, gondozását  2 fő kisgyermeknevelő végzi váltott (délelőtt/délután) műszakban. Bölcsődénkben egy fő bölcsődei dajka dolgozik, aki a tisztaságot biztosítja és a kisgyermeknevelők munkáját támogatja.

A bölcsődei csoportok gyermeklétszámát jogszabály határozza meg, mely alapján a bölcsődében egy bölcsődei csoportban legfeljebb 12 gyermek nevelhető, gondozható, kivéve, ha valamennyi gyermek betöltötte a második életévét, ebben az esetben egy bölcsődei csoportban legfeljebb 14 gyermek nevelhető, gondozható.

Egy bölcsődei csoportban, ha egy sajátos nevelési igényű, illetve korai fejlesztésre és gondozásra jogosult gyermeket látnak el, legfeljebb 11 gyermek, ha kettő sajátos nevelési igényű, illetve korai fejlesztésre és gondozásra jogosult gyermeket látnak el, legfeljebb 10 gyermek nevelhető, gondozható.

A bölcsődei étkezést ingyenesen vehetik igénybe az 1997. évi XXXI. törvény szerint az alábbi jogcímek alapján, akik:

a) rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül

b) tartósan beteg vagy fogyatékos

c) a családban tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelnek,

d) a családban három vagy több gyermeket nevelnek,

e) nevelésbe vételét rendelte el a gyámhatóság,

f) családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a kötelező legkisebb munkabér személyi jövedelemadóval, munkavállalói, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal csökkentett, azaz nettó összegének 130%-át.

Az ingyenes bölcsődei gyermekétkeztetés a szülők jövedelmi önbevallása alapján kerül megállapításra.

Amennyiben szociális vagy egészségügyi tényező nem áll fenn, a szülőknek igazolható munkahellyel, vagy a felvételkor legalább munkahelyi szándéknyilatkozattal kell rendelkeznie, melyben a munkáltató, leendő munkáltató nyilatkozik az aktív munkaviszony kezdő időpontjáról, valamint arról, hogy a szülő nála alkalmazásban áll. A munkáltató által kiállított szándéknyilatkozat legfeljebb a munka megkezdését megelőző 30 nap lehet.

A férőhelyek függvényében írásos kérelem beadásával, egyéni elbírálást követően van rá lehetőség.

Aki családjában három vagy több gyermeket nevel.

A gyermekek számának meghatározásakor figyelembe vehető gyermekek köre:

egy háztartásban életvitelszerűen ott élő 18 éven aluli gyermek,

25 évesnél fiatalabb, nappali rendszerű oktatásban részt vevő, vagy felsőoktatásban nappali képzésben tanuló,

életkortól függetlenül beteg vagy súlyos fogyatékos gyermek (kivéve nevelőszülőnél ideiglenesen elhelyezett gyermek).

Nincs, szívesen várjuk a gyermekeket 20 hetes kortól 36 hónapos korig.

A gyermekek napközbeni ellátásaként a családban élő gyermekek életkorának megfelelő nappali felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatását és étkeztetését kell megszervezni azon gyermekek számára, akiknek szülei, nevelői, gondozói munkavégzésük, munkaerőpiaci részvételt elősegítő programban, képzésben való részvételük, betegségük vagy egyéb ok miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni.

A Tényői Szent Erzsébet Bölcsődébe a tényői lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkezők, illetve a település közintézményeiben dolgozó szülők gyermekei részére biztosítunk férőhelyet.